دانلود مقاله موقعیت جغرافیایی و پیشینه تربت جام

موقعیت جغرافیایی و پیشینه تربت جام


تربت جام ، كهن دریا عرفان، واقع در شمال شرقی گستره پهناور ایران زمین به مانند شهرها و مناطق دیگر آن با حوادث و فراز و نشیب های تاریخی و روند شكل تدریجی مواجه بوده است. دورانی كه این شهر، روستایی كوچك به نام معدآباد نامیده می شد و رونق چندانی نداشت ، مردی بیدار دل به نام احمد در سكوت آرام كوهسار بزد با ریاضات شائقه خود را برای امری مهم آماده می ساخت. پس از كسب اجازه ارشاد، پای به معدآباد نهاد.
با عزیمت وی به این مكان به یكباره روح تازه ای به این روستا دمیده شد و خانقاهی كه بنا نمود قلب تپنده ای برای مریدانش گردید. نسیمی كه وزیدن گرفت و این منطقه را تحت تاثیر افكار عرفانی خویش قرار داد. شیخ احمد بر تعالیم و جهان بینی اطرافیانش دیدگاهی نوبخشید مشرب و پیرانی خاص از خود به یادگار گذاشت و مریدان بسیاری یافت به نحوی كه سلاطین و زمامداران زمانه اراتمندانه او و خاندان گردیدند و در محل خاكسپاری وی بناهائی را ایجاد نمودند. در آن روزگار كه بوز جان شهر بزرگی نزدیك معد آباد بود تاب مقاومت در برابر این افكار تو جهات را نیاورد.
سرانجام شهری با آن وسعت آن كه زادبوم دانشمندانی چون ابولوفای بوزجانی بود متروك گردید و به تدریج معد آباد گام به سوی شهر نشینی نهاد.
شهرستان تربت جام با وسعت 8879 كیلومتر مربع واقع در شرق خراسان از شمال به شهرستان سرخس، از غرب به فریمان و تربت حیدریه، از جنوب تایباد، از شرق به رودخانه هریر رود و مرز دو كشور افغانستان و تركمنستان منتهی می گردد.
مركز این شهرستان، شهر تربت جام است كه در موقعیت 60 درجه و 15 دقیقه تا 60 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی و 34 درجه و 35 دقیقه تا 35 درجه و 47 دقیقه طول شرقی قرار دارد.
ارتفاع ناحیه جام ار سطح دریا 928 متر است. جمعیت این شهرستان بر اساس سر شماری سال 1375 شمسی 210349 نفر برآورده شده و بر اساس آخرین تقسیمات كشوری سال 1382 دارای 5 بخش صالح آباد، مركزی، نصرآباد، پایین جام و بوژگان، سه شهر ، 13 دهستان و 416 آبادی دارای سكنه است.
تربت جام به لحاظ آب و هوایی در منطقه نیمه بیابانی با تابستانهای گرم و خشك و زمستانهای سرد قرار دارد . بافت اقلیمی شهرستان در بخش شمالی كوهستانی است كه از مهمترین ارتفاعات آن میتوان به «كوه شاه نشین» با بلندی 2117 متر و عرض 48 كیلومتر با وضعیت شمال غربی – جنوب شرقی اشاره نمود. شاه نشین پر آب ترین كوه منطقه جام با جنگلهای طبیعی پسته است.


تعداد60صفحه


پرداخت و دانلود

فایل مورد نظر را به محض پرداخت همین حالا می توانید دانلود کنید ، پرداخت اینترنتی توسط تمام کارت های بانکی عضو شبکه شتاب امکان پذیر است.
درگاه بانک

بانک ملت
مبلغ قابل پرداخت 2,400 تومان

تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
پس از پرداخت و تکمیل مراحل خرید لینک دانلود در اختیار شما قرار می گیرد.
برای پرداخت نیاز به شماره کارت بانک (شماره ی 16 رقمی روی کارت)، رمز دوم، کد cvv2 و تاریخ انقضا دارید که همه آنها به جز رمز دوم، روی کارت شما حک شده است. رمز دوم کارت خود را می توانید از شعبه یا دستگاه خودپرداز بانک صادرکننده کارت خود دریافت کنید.

فایل هایی که پس از خرید می توانید دانلود نمائید

نام فایلحجم فایل
-جام-.zip665k
تمامی حقوق معنوی برای سایت محفوظ می باشد.
تماس باما
خروجی اخرین مطالب