تفسير روان شناختي نقاشي هاي اطفال 7 تا 9 ساله كرج در ارتباطات خانوادگي

مقدمه:
كودكي در عمق وجود همة ماست، و با چشمان اوست كه همگي روزي به اين عالم نگاه كرده ايم. با وجود اين آنچنان از آن دور افتاده ايم كه براي فهم نقاشي كودكان، نگاه كردن آن برايمان كافي نيست و بايد آنها را مورد مطالعه و بررسي دقيق قرار دهيم. نقاشي بيان كنندة احساسات و شخصيت كودكان است و باعث پرورش خلاقيت آنها مي شود و تعادل فكري و روحي به آنها مي دهد. از طرف ديگر تجزيه و تحليل اين نقاشي ها به والدين و مربيان امكان شناخت كودك و كمبودهاي احتمالي او را فراهم مي كند.(فراري 1382)

نقاشي كودكان نوعي گيرايي آني دارند، آنها ساده و جذاب و سرشار از زندگي و هويت اند اما با نگاهي دقيق تر غالباً مي توان در آنها جنبه هايي عجيب و حتي آشفته را مشاهده كرد. تحقيق در قلمرو نقاشي كودكان براي سالهاي متمادي پيشرفت چنداني نكرد، اما در سالهاي اخير، دو دگرگوني عمده باعث آغاز مجدد پژوهش در اين عرصه شده است اول ديدگاه طبيعي گرايانه جاي خود را به بررسي هاي تجربي داده است، دوم اهميت فرايند كشيدن تصوير كه در سالهاي اخير موفق به درك آن شده ايم.(گلين، آنجل1380)

بيان مسئله:
تحقيقات اخير مؤيد اين است كه مي توان از آزمون ترسيم خانواده بعنوان يك ابزار تشخيصي، جهت شناسايي مشكلات كودك و خانواده او بكار برد. در اين رابطه اسپيگلمن، اسپيگلمن (1992) و كامونيان (1980) نشان دادند كه نقاشي كودك مي‌تواند نشانگر ويژگيهاي ارتباطي وي، با اعضاي خانوادة خود باشد. اين محققين، تعدادي از علائم موجود در نقاشي خانواده را مورد تأييد قرار دادند كه از آن جمله، مي توان به ارزنده سازي، ناارزنده سازي، روابط با فاصله و نزديك و همانندسازي اشاره كرد.

در اينجا با توجه به يافتهاي اين پژوهشگران و يافته هاي ل. كرمن Louis, corman) ) و كتاب نقاشي كودكان و ساير تحقيقات اين سوال ايجاد مي شود كه آيا در جامعه مورد پژوهش، مشاهدة چنين علائمي در ترسيم كودكان از خانوادة خود مي تواند نشانگر چگونگي ارتباط وي با خانواده اش باشد. در اين صورت هر يك از علائم مذكور چه مفهومي خواهد داشت و تا چه حد مي توان در اين امر اطمينان داشت.
 فهرست مطالب 
عنوان                  صفحه 
الف)فصل اول : طرح تحقيق (كليات) 1
ب)فصل دوم : مروري بر ادبيات موضوع (Literature Review) 28
ج)فصل سوم : آشنائي با قلمرو مكاني تحقيق (جامعه آماري) 43
د)فصل چهارم : روش تحقيق 45
هـ)فصل پنجم : يافته هاي تحقيق و تجزيه و تحليل آنها 49
و)فصل ششم : خلاصه تحقيق و پيشنهادها 65
پيوستها 69

تعداد صفحات 90 صفحه و كاملا مرتب شده  


پرداخت و دانلود

فایل مورد نظر را به محض پرداخت همین حالا می توانید دانلود کنید ، پرداخت اینترنتی توسط تمام کارت های بانکی عضو شبکه شتاب امکان پذیر است.
درگاه بانک

بانک ملت
مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان

تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
پس از پرداخت و تکمیل مراحل خرید لینک دانلود در اختیار شما قرار می گیرد.
برای پرداخت نیاز به شماره کارت بانک (شماره ی 16 رقمی روی کارت)، رمز دوم، کد cvv2 و تاریخ انقضا دارید که همه آنها به جز رمز دوم، روی کارت شما حک شده است. رمز دوم کارت خود را می توانید از شعبه یا دستگاه خودپرداز بانک صادرکننده کارت خود دریافت کنید.

فایل هایی که پس از خرید می توانید دانلود نمائید

نام فایلحجم فایل
-روان-شناختي-نقاشي-هاي-اطفال-7349.2k
تمامی حقوق معنوی برای سایت محفوظ می باشد.
تماس باما
خروجی اخرین مطالب